| GabiCristian a întrebat:

Buna ziua, am un seria 3 e46 2002 benzina 318i. Și am următoarea situație:
Dacă motorul este cald(90grade) când pun contactul sa pornesc îmi pleca ventilatorul pentru 2 secunde apoi se oprește, motorul pornit nu merge ventilatorul nici dacă merge aerul condiționat. Când opresc motorul iar apa e 90 îmi pornește ventilatorul si merge pana scade temperatura gen. Pe scurt dacă mașina are nevoie sa ii meargă ventilatorul nu merge decât cu motorul oprit.

2 răspunsuri:
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Senzorul de temperatura al radiatorului poate fi defect, ceea ce duce la o citire incorecta a temperaturii si la ventilator care nu se porneste cand este necesar.
Modulul de control al ventilatorului poate fi defect, cauzand o eroare in comanda ventilatorului.
Furtunul de racire poate fi infundat sau deteriorat, impiedicand fluxul corect de lichid de racire si duce la o temperatura mai mare decat normal.
Alternatorul poate fi defect si nu poate furniza suficienta putere pentru a alimenta ventilatorul radiatorului, atunci cand motorul este pornit.

| GabiCristian explică (pentru Ionut_Sur_1987):

Mulțumesc frumos.????