| nicusor222 a întrebat:

Am o Skoda Octavia 1.9, a foat schimbat tot kit.ul ambreiaj in reprezentanta la 190.000 km.
Marca Luk.
Mașina are acum 240.000 km, la plecarea de pe loc simt o trepidatie in pedala dacă nu talangai cv timp pe ambreiaj, dacă stau mai mult sa țin ambreiajul nu se simte trepidatia.
Iar treapta a 2 a când o bag, se aude ciudat cutia și depune rezistența, dând vina pe temperatura scăzută ca e uleiul rece, după care își revine cutia.
Doar ca ambreiajul face non-stop și la rece și la cald.
De menționat ca nu fac scarturi și nu am solicitat ambreiajul.
Ce sa fie oare?

5 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu cred ca este volanta. Poti face un test simplu. Porneste motorul si oprestel de 2 ori.O data sa faci asta cu ambreiajul apasat la maxim si in cealalta situatie fara sa apesi ambreiajul deloc. Daca in situatia in care nu apesi ambreaijul se aude un zgomot ciudat cand opresti motorul (bataie) atunci e volanta.

| Alexandrionelu a răspuns:

Volanta, dar nu-ți fa griji, dacă o conduci tot asa, apuci 300k fără sa o înlocuiești.

| Daniel323 a răspuns:

Cel mai probabil trebuie iar demontat motorul si inlocuita volanta.Ca idee pe original vine Sachs atat volanta cat si kitul de ambreiaj cu scris VAG si cerculete de audi pe ele.Ciudat ca in reprezentanta monteaza Luk.

| nicusor222 explică:

Mulțumesc de răspunsuri. Dar cutia de viteza ce mai are?

Răspuns utilizator avertizat