| faustino a întrebat:

Salut, am părinții plecați in Italia şi au rezidență acolo ( acte: buletin, etc ) au maşina cu numere de Romania, dar nu au voie să o conduca acolo din cauza că este înmatriculată în Romania şi ei dețin acte italieneşti, iar legea îi obligă să o înscrie acolo în maxim un an de la obținerea rezidenței.
Întrebarea mea este: eu am voie să conduc acea maşina dacă am permis si acte romaneşti, dar este înscrisă pe numele tatălui meu care are rezidență acolo?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie sa o conduci in Romania.
Pentru a nu avea nici o problema este bine sa inchei cu tatal tau un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), la un notar public, atunci cand tatal tau vine in Romania.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In actele masinii, a ramas domiciliul din Romania al parintilor tai. Poti sa conduci masina, insa e bine de stiut, ca pentru a parasi tara (sau a conduce in strainatate), cu o masina, trebuie sa fii proprietar, sau sa ai o procura facuta la notar, in care esti imputernicit sa folosesti acea masina in strainatate, si sa raspunzi oriunde, in fata legii (si nu numai), in locul proprietarului. Deci, prin Italia nu o poti conduce decat cu comodat, insa prin Romania ai putea circula linistit, chiar si fara.

| mont a răspuns:

Daca actele de Romania sunt valabile ai voie, mai ales in Romania. Si ei cred ca au interdictie de folosire a masinii doar in Italia nu si in Romania.