| coco4782 a întrebat:

Am primit 2 puncte de penalizare pentru nepurtarea semnelor de începător si întoarcerea in intersecție. Pe amenda scrie ca au valoare de 210RON. Pe lângă amenda de 105 RON, punctele astea se plătesc? Se extrag din salariu, sau cum? Doar tata e salariat si nu vreau sa afle

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Valoarea unui punct reprezinta 10 % din salariul minim brut pe economie.Nu ii trage lui taica-tu din salariu.La 15 puncte de penalizare ti se retine permisul pentru 30 de zile.

| darrio2007 a răspuns:

P.S.Oricum va afla taica-tu.Trebuie sa ii ceri bani pentru amenda.

| ionutz03 a răspuns:

Punctele de penalizare nu se platesc. Ele se cumuleaza, si daca ajungi la un numar de 15 puncte in decursul a 6 luni ramai fara permis pentru 1 luna.

Amenda de 210 trebuie platita in max 48h, ca sa poti plati jumatate din suma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Punctele de penalizare se aduna pe permis pana ti l suspenda... odata la 6 luni se prescriu.

Punctele de amenda le platesti.

Si intrebarea cheie cata spaga ai dat pentru permis de nu stii lucrurile astea de baza si mai esti si incepator?

| MariusF23 a răspuns:

Punctele astea iti raman pe permis, mai ai 13 pana trebuie sa predai permisul happy Sau daca esti baiat cuminte si nu mai faci nimic 6 luni, se prescriu.

| Adrian_Scurtu_1988 a răspuns:

Punctul amenda e 10% din salariul minim. Asta inseamna ca amenda de 210\105 in 48 de ore se plateste. Punctele de penalizare se cumuleaza la permis dar nu trebuie platite. Ideea e sa nu aduni mai mult de 15 in 6 luni, ca o sa ramai fara permis! In rest foloseste centura ca e mai bine! happy