| Petru1123 a întrebat:

Salut, m-a oprit politia aseara, m-au prins in oras cu 73 de km/h, era o politista de treaba, a zis ca mi-a dat decat un advertisment. Pe procesul verbal scria ca am primit un advertisment si 3 puncte de penalizare. Punctele astea de penalizare se platesc? Nu am primit puncte de amenda.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Punctele de amenda se platesc.

Iar cele de penalizare, pot sa te lase fara permis o luna de zile, cand aduni mai multe (15 era mai demult, dar s-a mai schimbat situatia, acum sunt mai putine )

| Petru1123 explică (pentru NLS):

Deci, daca am primit advertisment si 3 puncte de penalizare, nu trebuie sa platesc nimic nu?

| NLS a răspuns (pentru Petru1123):

Nu, doar punctele de amenda se platesc, fiecare punct de amenda reprezinta 10% din valoarea salariului minim pe economie.

Cele de amenda, poti primi intre 2 sau 6 pentru o infractiune, in functie de gravitatea ei, se cumuleaza, si... se pot intampla 2 lucruri:
1. nu mai incalci legea un timp mai indelungat, si se prescriu (se sterg)
2. cand se aduna 15, ramai fara permis

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Punctele de penalizare nu se platesc, doar se colectionează, iar când ai 15 îți poți lua bicicleta.

| FashionDiva a răspuns:

Punctele de penalizare nu se platesc dar risti sa ramai fara permis daca ajungi la 15 in 6 luni. Poti folosi o aplicatie gratuita cum e asta https://www.punctepenalizare.ro ca sa le tii evidenta si sa vezi cate puncte ai in permanenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zilnic citind intrebarile de aici ma intreb cum luati unii permisul. Deci cat a fost spaga daca nu faci diferenta intre pct de penalizare si de amenda?

| mihaihai a răspuns:

Punctele se aduna si cand faci 15 puncte, trebuie sa predai permisul o luna, se retine. Aceste puncte se sterg dupa 6 luni