| Eva_Raimond_1998 a întrebat:

Salut, am probleme cu dpfu la un golf 5 1 9tdi bls, dupa 2 spalari chimice si nervi m-am hotarat ca vreau sa-l scot. Întrebarea e poate știu cei patiti, ce as pati eu daca m-ar depista politia asa in trafic? Sa strang bani de unul nou acum nu am posibilitatea si chiar nu vreau sa stric masina mai tare pana atunci avand nevoie de ea la drumuri lungi da, cu toate ca mai mult fac drumuri lungi tot se aprinde. Rog fara comentarii răutăcioase, multumesc

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca te depisteaza politia in trafic nu prea are ce sa-ti faca.
Ca nu au ei cu ce sa masoare noxele.
Poate doar sa zici ca scoti fum ca locomotiva si atunci ar fi o problema.
In rest, poate doar daca dai de controlul trafic pot sa iti ia certificatul si sa trebuiasca sa treci pe la RAR dupa ce remediezi problema. Insa, cel mai probabil, nu o sa fie cazul.
La ITP ce mai e cu cantec, dar cum ai zis si tu, daca te cunosti, trece sigurwinking

Eventual, iti dau totusi un sfat, da-i DPF-ul jos si pune-i un catalizator de BXE BKC, ar trebui sa mai ajute ceva la reducerea poluarii.

| Eva_Raimond_1998 explică (pentru OldSoul):

Sper totusi sa n am probleme, am cunoștințe care au facut asta, nu au fost prinsi poate din pur noroc dar mereu "sunt cu morcovul" cand vad ceva politie, sper ca dupa ce fac asta sa si uit ca am făcut o. Asta cu catalizatorul nu o știam o sa iau in calcul apreciez raspunsul

| OldSoul a răspuns (pentru Eva_Raimond_1998):

Ei bine, daca te face sa te simti mai bine, pana in momentul de fata nu am auzit de vreo persoana care sa fi fost prinsa pe strada cu problema asta.
De obicei, DPF-ul off poate pune probleme doar la RAR, in rest, trece neobservat.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu treci itp ul.
Daca te gaseste rar prin trafic probabil ramai si fara certificat

| Eva_Raimond_1998 explică (pentru suntserios):

La itp n ar fi o problema, la cum sunt celw de la mine din zona, daca te cunoști sau dai ceva in plus trece mașina si fara volan. Mai mult de consecintele ca ma prinde in trafic ma interesa

| suntserios a răspuns (pentru Eva_Raimond_1998):

Nasol. sper sa ii arda RAR ul cat mai repede pe aia din zona ta de dau itp pe spaga...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politia nu poate depista asemenea nereguli tehnice; trebuie sa aiba alaturi reprezentanti RAR pentru asa ceva, iar aia isi vor da seama facand o diagnoza, si verificand detalii precum: presiunea din DPF, ultima regenerare, procentul de incarcare.
O masina cu DPF anulat, ori nu mai da datele astea deloc, ori apare acolo ultima regenerare acum 30. 000km, de unde reiese clar ca este anulat.
Asta e doar teoria, nu stiu cazuri concrete.
Daca ti-l anuleaza cineva priceput, si nu lasa nici un semn (lasa DPF-ul acolo intact, opereaza doar pe interior), nu cred ca te depisteaza nimeni nicaieri.
Noxele la diesel nu se masoara (decat pe la euro 6, parca), testul care se face la esapament este cu opacimetru, si nu isi pot da seama dupa el, daca ai sau nu DPF.

| Digikey a răspuns:

Destul de complicata treaba. Spalarea chimica nu rezolva nimic.Stiu mai multe firme care il demonteaza si il curata mecanic cost 400 de lei operatia dar trebuie sa-l trimiti demontat.
Daca-l elimini fizic si din soft ramane doar fumul pe care il scoate masina si mirosul de Roman Diesel care ramane in spatele tau, si probabil ramai fara talon daca ai ghinionul sa te opreasca in trafic cei de la RAR. Cele aftermarket noi costa putin dar tin si mai putin.
Cel original trece de 2000Euro.Grea decizie.
https://www.dpf-service.ro/promotie/

| Eva_Raimond_1998 explică (pentru Digikey):

Adică, din ce stiam eu nu trebuia sa se intample atat de des și repede după o spalare chimica pe care am făcut o si de 2 ori, tin la mediu si am incercat toate posibilitățile mele financiare sa l pot pastra ca sa nu fac asta, dar chiar mi-a ajuns acum, iar încredere in spalari chimice cu apa cu presiune sau mai stiu eu care sunt, nu mai am. Mersi oricum

| Digikey a răspuns (pentru Eva_Raimond_1998):

Eu il demontez saptamana asta si il trimit la cei din link, dau garantie doi ani.
Dar daca a fost curatat chimic nu il primeste.