| sskrillex96 a întrebat:

Am ramas fara baterie la masina. Astazi am vrut sa pornesc si cand am pus contactul nu a mai mers nimic.
Nu am putut sa imi dau seama ce s-a intamplat, iar acum cand s-a facut intuneric afara, uitandu-ma la masina, am vazut ca stopurile de la semnalizare de pe fata si de pe spate (stanga si dreapta) stateau prea putin aprinse, probabil cu putinul curent care il mai avea bateria.
Intrebarea mea este ce se intampla, de ce stau aprinse? Si cred au stat asa aprinse pana s-a consumat bateria.

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Cauze pot fi mai multe, hai sa le luam pe rand pe principalele... Ori iti fura curent pe undeva, mai ales ca ai partea audio legata direct, ori ai lasat ceva becuri, muzica etc adica niste consumatori porniti, ori bateria e pe duca datorita vechimii sau calitatii slabe. Ia curent de la o alta masina, daca ai de unde, sau scoti bateria si o pui la redresor. Dupa asta faci un drum de macar 10-20 de km si a 2 a zi verifici sa vezi daca mai face figuri. Daca persista, incearca alta baterie si daca face la fel la scurt timp ai o problema electrica, ceva consuma curent aiurea. Farurile e normal sa fie mai slabe acum, si claxonul daca il incerci va fi mai slab probabil.

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Cabluri de pornire, pornesti de la alta masina si stingi pozitia. Daca nu, bateria pusa pe redresor

| darrio2007 a răspuns:

Ai uitat sa stingi luminile de pozitie si ti s-a descarcat bateria. Pune-o pe redresor.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru darrio2007):

Am patit si eu asa, bine ca am fost decat peste strada la magazin si o aveam parcata, de obicei le tin pe automat. draciile alea de pozitii *** bateria

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil tu ai lasat farurile aprinse si s-a dus bateria.
Vezi ca ai in bord butoane pe care le-ai rasucit si nici macar nu ai realizat ca le-ai aprins.

| sskrillex96 explică:

Ultima data cand am stat in masina am calcat frana cu masina oprita pana s-a "intarit" pedala.
Si am mai ascultat muzica 5 minute, dupa care am oprit casetofonul(care mai mentionez că acesta este legat direct la baterie)