| UnOmOarecare1119 a întrebat:

Salut, am si eu 2 intrebari. M-am inscris in scoala de soferi categoria B, am facut pana acum 3 ore de condus si am niste nelamuriri.
1. Am intrebat instructorul cate ore de condus am in total sa fac. Acesta mi-a spus ca am sa fac un total de 15 ore, eu in acest moment mai am sa fac 12 ore de condus. Pe net am vazut ca ori 15 sedinte ori 30 de ore. 1 sedinta=2 ore, deci tot 30 de ore vin in total. El imi spune ca in total am 15 ore, nu sedinte. Este gresit ce am citit pe net sau este corect?

2. In prima ora de condus, instructorul mi-a explicat ce trebuie explicat inainte de inceprea primei ore de conducere iar apoi acesta m-a pus direct in trafic. Nu am mers in poligon, intr-un spatiu restrans, m-a bagat direct in trafic, eu fiind prima data la volan. Evident ca nu stiam cum sa apas pe ele, m-am blocat si in giratoriu pana la urma pentru ca nu reuseam sa plec de pe loc iar el se enerva si tipa la mine. Masina fiind o Dacia Logan 2 pe benzina, plecarea este si mai grea. Pana la urma mi-a spus "Aolo, zici ca sunteti" si nu a mai continuat. Cred ca voia sa spuna ceva jignitor. Este normal? Este normal sa aiba pretentia sa stiu deja sa conduc de la prima ora, sa ma bage direct in trafic? Am avut noroc ca nu am avut emotii mari, am avut emotii mici, fiind prima data la volan. Daca aveam emotii mai mari cred ca chiar nu mai reuseam sa plec de pe loc in trafic.

Multumesc pentru ca ati citit si astept un raspuns la intrebarile mele, dau funda celui mai bun raspuns. Fara mistouri pentru ca toti ati fost incepatori.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Conform Planului de învăţământ, aprobat prin Ordinul MT nr.75/2014, pentru categoria B trebuie sa faci obligatoriu 30 de ore de conducere, respectiv 300 km.
2.Nu este normal ce a facut instructorul, inainte de a intra in trafic trebuia sa te invete, cdl putin, pornirea de pe loc.
De asemenea instructorul trebuie sa fie calm si nu nervos, calmul sau nervozitatea se transmite elevului.

3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

In primul rand, primele 3 sedinte trebuie sa fie facute pe un drum putin circulat si cu putine "obstacole".

| haileewatson a răspuns:

Sfatul meu e sa schimbi instructorul. Mergi la scoala de soferi si ceri sa ti-l schimbe.
Instructorul asta pare ca nu are habar cum sa invete un student sa conduca. Daca ramai la el te vei chinui mult de tot, nu o sa-ti explice nimic si o sa tipe la tine. Nu vei lua examenul si va trebui sa iei ore suplimentare.

| Bianca765 a răspuns:

Buna! E normal sa ai intrebari, acelasi pe care le-am avut si eu in octombrie cand m-am apucat de scoala de soferi. Legat de prima nelamurire, instructorul tau tot repeta "15 ore" referindu-se la sedintele de condus, nu la timpul petrecut in trafic exersand. Faci 12 sedinte si iti mai lasa 3 dintre care 1 este rezervata exclusiv pentru ziua traseului (nu mi s-a parut okay niciodata ideea asta, motivul fiind: "ii tinem masina ocupata si nu are cum sa faca ore de condus cu alti cursanti), sfatul meu fiind sa iti mai iei 2-3 ore in plus inaintea traseului. Legat de a doua intrebare, la prima sedinta de condus mi-a prezentat masina, am facut 3-4 plecari de pe loc incat sa ma obisnuiesc cu ambreiajul si m-a scos pe strada, nu a fost o idee buna pentru ca eram prima oara la volan, neavand/neurcand intr-o masina pana atunci si tot mi se oprea motorul. Nu stiu daca doar noi am fost norocosii scosi pe traseu imediat dupa ce ne-am urcat la volan sau asa se practica. Temperamentul instructorului auto conteaza destul de mult. dar daca face urat din orice greseala minora si nu il suporti sfatul meu e sa il schimbi cat de repede poti. Al meu era un om la 70 de ani dintre care 40 ii petrecuse ca instructor deci avea experienta. Varsta insa il dezavantaja pentru ca se enerva foarte repede (era si perfectionist omul). Ehe si de fiecare data cand tipa, mai rau ma incapatanam sa fac si mai bine si sa nu mai repet greseala respectiva. L-am injurat cat l-am injurat in minte da mi-a priit, am luat traseul pe 31 martie. Acum depinde si de modul de predare pe care il preferi. totusi, nu iti recomand un instructor care te lasa sa iti faci de cap si sa conduci haotic deoarece nu o sa te ajute la traseu. Mult succes!