| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Sunt foarte dezamăgită de mine, ieri am condus nașpa deoarece n-am mai condus de o luna ca am dat sala și până m-a reprogramat la condus, a durat ceva, mai am 11 ședințe suplimentare. Ultima ședință in afara de ieri înainte sa dau sala a fost mult mai bine instructorul nu mi-a pus mana deloc pe volan și doar o data a pus frână în rest el a stat mai mult pe telefon în ziua aia respectiva și el a spus ca am condus bine, dar ieri a zis ca se vede ca n-am mai condus de o luna. Ce sfaturi îmi dați e normal asa?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Condusul nu e chiar ca mersul pe bicicletă.
Chiar și un șofer cu experiență, dacă nu se concentrează, conduce prost.
Dacă iei permisul și nu îl folosești câteva luni sau ani, experimentezi aceeași stângăcie.
Să nu ai impresia că o săptămână de condus bine te asigură că rămâi la nivelul ăla. Trebuie să fii mereu în gardă.
Acum încă ai instructorul pregătit să intervină, gândește-te că în curând vei fi singur.
Și eu dacă dorm prost ori stau izolat câteva zile, când ies din nou în trafic, parcă sunt speriat de bombe.
Tatăl meu după o pauză de 6 ani, a căzut de la nivelul unui șofer bun, la cel al unui începător, și cam acolo a rămas, pentru că avea impresia că anii de experiență vor conduce în locul lui. Nu prea mai știa nici legislația, și nu l-a interesat să o recapituleze.

| Țoglă a răspuns:

Cred că la tine e mai mult problema experienței decât a stresului.
Ia mai multe ore până stăpânești mașina.

| Aditu94 a răspuns:

Te stresezi prea mult.ia lucrurile ca atare. orice incepu e greu, e ca atunci cand inveti sa mergi pe propriile picioare si pe bicicleta..cazi,te ridici si mergi inainte, asta se numeste perseverenta ..nu te da batuta si lupta pentru telul tau. Sfatul meu este sa fii optimista si sa ai incredere in tine, concentreazate si nu te lasa pe o ureche..eu am permisul de conducere de cativa ani buni..au fost momente cand nu am mai condus 2 3 luni, si cand am revenit la volan, era ca inainte..totul tine de tine, esti propriul tau stapan.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Nu te simti dezamagit.
Cu totii avem zile bune si zile mai putin bune. Gandeste-te ca acum tu inveti sa conduci. Nimeni nu s-a nascut invatat. Ai avut si o luna pauza in care nu ai mai condus. E normal sa gresesti, nu e ceva iesit din comun. Capul sus. O sa fie bine!
Ai incredere in tine! Incurajeaza-te! Spune-ti ca va fi bine, ca tu poti. Trebuie sa ai si rabdare cu tine.