| LucaZanar a întrebat:

Salut, am si eu niste intrebari despre veșnica categorie A2 si motoarele limitate. Am a1 de aproape 2 ani si acum cand implinesc 18 dau de A2. Ma uitam la ceva motoare si am vazut R6 600RR Z750, toate limitate la A2. Stiu ca limitarea aia e degeaba ca raportul depaseste 0.2, dar in talonul la R6 nu era specificata puterea initiala. Cum e posibil? Daca puterea initiala nu apare in talon are ce sa iti faca politia si rar ul? Si din ce mi au spus unii "motocilisti" sau mai bine spus copii care abia au luat carnetul, rutiera nu are ce sa ti faca daca raportul depaseste, ci doar rarul. Majoritatea se bazeaza ca politistii nu stiu legea si cica nu baga de seama. Alt baiat mi-a spus ca poti sa zici ca ti ai uitat talonul acasa, ca in baza lor de date apare ca e limitata la 35kw si ca scapi doar cu amenda. Vreau sa stiu si eu o parere legata de chestia asta, chiar m-a pus pe ganduri cum nu apare puterea initiala in talon. P.S mai aveam pe lista xj6, hornet 2002, MT 07 si gsr 600.

2 răspunsuri:
| MrAM a răspuns:

Avand in vedere ca tu nu ai idee cu ce se mananca motoarele mai bine iti ei un unul la 125 sa nu ajungi sub rotile la vreo masina. Dupa ce capeți experienta minim 2 ani, poti incerca si motoare mai puternice, maxim 600cc.

| LucaZanar explică (pentru MrAM):

Mai citeste odata ce am scris. Am permis de 2 ani de zile si am intrebat cu totul altceva.