| AlexPPS a întrebat:

Salut!
Am si eu o patanie cu RARul.
M-a oprit ctt (rarul) in trafic, mi-a luat talonul pentru leduri, suspensii modificate si anexe motor (filtru aer sport dar nu a specificat la ce anexe s-a referit).
Ideea e ca nu sunt singurele modificari ale masinii, are un alt motor pe care nu l-am omologat, frane mai mari.
Intrebarea e, pentru redobandirea de talon, cei de la rar verifica strict problemele depistate in trafic sau va lua masina la puricat cu totul oare?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E loterie. Se vor verifica obligatoriu toate aspectele menționate in procesul verbal, dar au dreptul (atentie, dreptul, nu obligația!) de a verifica absolut totul, mergand inclusiv pana la anularea ITP.
Sugestia mea e sa iti pregătești terenul dinainte, altfel risti sa nu iti mai recuperezi talonul ever.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai ghinionul sa verifice tot, te va respinge.

| Violleta2022 a răspuns:

RAR-ul are obligatia sa verifice toata masina, puricand-o de la cap la coada, fiindca nu risca nici un inspector RAR sa i se suspende licenta pentru ilegalitati.
Acum esti deja in colimatorul politiei de la circulatie, fiindca apari in istoricul masinii si de fiecare data cand Politia trece pe langa tine, vad atentionarea de pe screenul computerului, care-l au in masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie îți verifica doar ce scrie in pv, dar având în vedere că tu ai chestii atât de evidente e imposibil sa nu se uite și la altele. Faptul că motorul nu corespunde la serie e o problema majora zic eu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se uita peste tot, dar nu in amanunt. Daca observa alte probleme, nu treci.

| Wr3nch a răspuns:

Iti verifica tot, si daca vad motorul si franele te resping le loc.

| Frank51 a răspuns:

Depinde cum prinzi. Am prieteni cărora le-a verificat doar ce scrie pe dovadă, iar la alții toată mașina. În ce oraș faci rarul?

| AlexPPS explică (pentru Frank51):

In Bucuresti, cred ca la Voluntari o sa ma duc

| Koria8219 a răspuns:

Verifica masina in amanunt si mare lucru daca nu te verifica si pe tine.