| Florian20405 a întrebat:

Seatul are motor de vw nu? Istoria motorului...e motoru pus de la vw pe seat sau e fabricat in Spania?
Se merita sa dau un polo 1.2 2003 pe leon 2001 1.6 16v?
Ce ziceti? Funda si fara misto! (cele mai sincere raspunsuri primesc funda)

Răspuns Câştigător
| lonewulf a răspuns:

Uita-te pe sub ea, sa nu aiba rugina. vezi cum sta pe frane, daca are motroul ceva bube (desi in general astea de 1.6 nu au avut probleme). In principiu merita schimbul, daca masina n-are probleme cu rugina ori alte belele.
Motorul e ultima problema. Baga si un ochi pe forum seat, si vezi ce se spune despre masina asta. La ce belele te poti astepta.

http://seatforum.ro/

9 răspunsuri:
| lonewulf a răspuns:

Si ca sa te lamuresc, din ce spun baietii pe aici, NU E O COMBINATIE. Cu alte cuvinte ala cu Seat-ul stie ce da :)

Consum de 13-14% in oras (ca la un motor de 1.8 sau chiar 2.0L), 6-7% afara. Masina puturoasa.

http://seatforum.ro/showthread.php?t=616

Dupa unii, papa si ulei de rupe! Acum nu stiu daca e un caz izolat, sau general.

http://vwforum.promotor.ro/topic/73556-16-16-v-consum-ridicat-ulei/

| Florian20405 explică (pentru lonewulf):

Consumu il stiu... e in jur de 6 depinde cum ii dai.Seatu ala leon este adus big grin

| Florian20405 explică (pentru lonewulf):

Se merita schimbul?

| lonewulf a răspuns (pentru Florian20405):

Nu stiu ce sa zic. E cam dubios motorul ala de 1.6.Cand ii dai drumul la rece, vezi daca scoate fum albastru, mai ales cand o accelerezi un pic. Inseamna ca mananca ulei la greu.Alb e ok, albastru nu e bine.

Cati km zice samsarul ca are? Astea din 2001, cam bat spre 200 000. Nu ar fi asta o problema.
Pe afara se gasesc cam la 4000 de Euro asa ceva, cu motor de 1.8 si Turbo!
Sincer eu mi-as lua ceva pe 1.8, daca e si turbo cu atat mai bine.

A ta se da cam pana 3000 de Euro, cu motor si mai mare. Asta din ce am vazut pe mobile.de

Nu stiu, dar eu n-am vazut samsar sa iasa in pierdere. Trebuie sa-i mai dai ceva sau e schimb pe schimb?
La schimb pe schimb, as avea ceva dubii. Masina aia sigur are ceva bube...si vrea sa scape de ea cat mai repede.

| lonewulf a răspuns (pentru lonewulf):

Inca ceva, daca o iei -ia-o pe numele unui "batran" care are carnet. Altfel nu cred ca vrei sa dai 1000 de RON la RCA/an.

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Nu polo e mai bun

| Danutz08 a răspuns:

Da. Seatul are motor de VW. Si da, eu as da un polo 1.2 2003 pe un leon 2001 1.6 16 v, cu o singura conditie. Sa nu circul zilnic in oras. Daca as circula zilnic in oras, as ramane la polo, doar pentru consum. Insa daca as avea drumuri si extra urban. as schimba cu un leon. Parerea mea.

| Florian20405 explică (pentru Danutz08):

Aha ms.Deci e facut de Spanioli? sau pus dupa vw pe seat?

| lonewulf a răspuns (pentru Florian20405):

E facut de VW. Dar ti-am spus, motorul e ultima problema la o masina in ziua de azi!