| RadukxD a întrebat:

Am si eu o intrebare legate de optiunile masinilor celor de la Mercedes Benz. As vrea sa stiu care sunt optionalele ce la poti adauga dupa ce masina a fost cumparata si echipata intr-un anume fel(ma refer la optiunile ce le poti face doar in service-ul Mercedes- exterior-motor-interior etc...)- ex: lumina ambientala, difuzoare, scaune reglabile electric, faruri xenon/bixenon si altele... Astept un raspuns cat mai complex + preturi, de la un cunoscator in masini. Funda celui mai ajutator raspuns( Vreau sa primesc raspunsuri numai in legatura cu modelele: ML, GLA si CLA. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Salut,deci tu te referi la un fel de tuning sau ce mai poti adauga ca si dotari?
Daca te referi la optionale in general cei de la Mercedes au mai mult pachete,dar desigur si optionale,de la o simpla culoare (care o doreste cumparataorul) pana la cel "mai mic detaliu" ca sa zic asa, adica sonorizarea, navigatia sau jante etc.
Pachetele sunt in felul urmator:
Pachetul de spatiu de depozitare(este tot ceva optional adica nu vine din fabrica asa). Dupa cum ii vine denumirea are spatii mai multe de depozitare precum spatii laterale in portbagaj, spatiu de depozitare la scaune, spatiu in plafoniera pentru ochelari si desigur in portbagaj o priza de 12V
Pachetul AMG Exclusiv contine foarte multe dotari in special de comfort dar si utilitate precum priza de 12V din portbagaj care nu a disparut la acest pachet.El mai contine volan sport in 3 sptie cu comenzi pe volan imbracat in piele,scaune fata sport incalzite,pachet comfort scaune,pedale sport din otel,schimbatorul de viteze imbracat si el in piele,capitonaj plafon de culoare neagra, cotiera cu cusaturi de contrast rosu, cotiere in portiere cu ornament argintiu, receptor infrarosu la portiera soferului, panouri praguri laterale din aluminiu.
Pachetul Night care contine jante aliaj 18 inch, grila radiatorului tip fagure, ogllinda exterioara cu finisaj tip fagur, faruri adaptive etc
Bafta!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate adauga aproape orice, dar la costuri mult mai mari decat daca aceeasi optiune ar fi montata direct din fabrica.
Nu o sa iti dea nimeni preturi la asa ceva, optiunile sunt foarte multe, iar preturile difera foarte mult nu doar in functie de model ci si de varianta de echipare. E una sa montezi un sistem mai performant in locul unuia existent si cu totul altceva sa adaugi unul care nu exista deloc in echiparea masinii. De exemplu, un cumparator care a cerut pentru un E eliminarea sistemului audio, care era in echiparea standard, a platit cu cca 100 de euro mai putin, iar dupa cativa ani s-a gandit totusi ca ar vrea unul. Cu tot cu manopera, sistemul ar fi costat aproape 3000 de euro, pentru ca printre altele necesita inlocuirea completa a instalatiei electrice, inlocuirea parbrizului, a tapiteriei de usi, demontarea mai multor elemente de caroserie etc.
Un raspuns complet la intrebarea ta ar presupune o munca titanica, nu cred ca are nimeni timpul si rabdarea necesara sa o faca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta nu putem sa iti spunem noi ci cei de la Mercedes in functie de ce modificari vrei tu