| nmlnmlnmlooo a întrebat:

Am si eu o nedumerire. Am un tractor Fiat Olio, e cam vechi dar inca bun de folosit. Problema este ca : de exemplu ai dupa tractor o remorca cu grau si urci un deal daca nu-l accelerezi la maxim de jos se opreste motorul din turatie. Nu ca nu ar urca, urca dar mai incet si fara sa se tureze motorul. Dau funda

1 răspuns:
| raduro1985 a răspuns:

De aici si denumirea. Tractor:un vehicul destinat tractarii. Daca este in sarcina (o remorca cu grau) atunci in rampa trebuie selectata o treapta inferioara, si atunci urca...foarte incet. Atentie: chiar daca spre exemplu zici ca e capabil sa urce cu treapta a 2-a, in rampa in special cand e in sarcina, foloseste prima treapta cu motorul turat putin peste turatia normala (la mers in palier), pentru ca e riscant sa arzi ambreiajul.