| Xeanle77 a întrebat:

Am si eu o nedumerire in legatura cu ceva.Voi cati bani ati dat la instructor dupa ce ati luat traseul? Sau cati bani credeti ca ar trebui sa se dea?

Nu de alta, dar sunt vecin cu instructorul si zic sa ii dau si eu bani ca m-a ajutat cu carnetul si nu stiu cam cati sa ii dau sa fie cat de cat multumit.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ar trebui sa-i dai bani dupa ce ai luat carnetul, daca la asta te referi?
Omul si-a facut doar meseria, pentru care primeste un salariu.
Ce gandire stupida!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa ii dai bani? ai platit orele, scoala... de ce trebuie mereu sa fim cu gandul la spaga?

| Xeanle77 explică (pentru suntserios):

Tu stii ce e aia spaga? Nu instructoru iti da carnetul.Eu ii dau bani ca m-a ajutat cu condusul.

Daca era dupa mine nu ii dadeam nimic, dar asa se face... Probabil ii dadeam 50 daca nu il cunosteam, dar e vecinul meu, dupa cum am zis si mai sus, si trebuie sa ii dau ceva ca sa fie cat de cat multumit.

| suntserios a răspuns (pentru Xeanle77):

Aha, deci ai facut scoala pe gratis si tu trebuie sa il platesti acum?

| Xeanle77 explică (pentru suntserios):

Am platit tot pentru scoala si instructor, insa mai nou dupa ce iei permisul trebuie sa ii dai cativa bani acolo la instructor ca te-a ajutat sa il iei.Nu e vorba de spaga sau mai stiu eu ce....De exemplu e ca si cum ai da bacsis la chelner.Si de asta intrebam pe aici sa stiu si eu cam cati bani se da sa fie cat de cat multumit, ca si il cunosc, ca daca nu il cunosteam ii dadeam ceva acolo mic sau deloc.

| suntserios a răspuns (pentru Xeanle77):

Nu am auzit de niciun astfel de obicei.
E ca si cum ai da bacsis profesorilor de la scoala dupa 12 ani...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu nu intelegi ideea de serviciu platit. Daca platesti o firma sa-ti monteze un WC, si platesti 500 de lei pentru treaba asta, a doua zi il cauti pe Sergiu (baiatul care a fixat buda), sa-i mai dai si lui 200 de lei, ca te-ai ****, si a fost bine?
Nu.
Ceea ce spui tu aici cu siguranta e partea lui de spaga pentru examen, ca asa se practica: 50-100 la instructor (pentru intermedierea spagii/aranjamentului), 100-150 la politist.

| Dismally a răspuns:

0 lei. Nu te-a ajutat sa iei permisul, si-a facut treaba pentru care s-a angajat si pentru care este platit.