| Crazygirl_5790 a întrebat:

Salut happy

Am si eu o problemastraight face... nu pot sa rasucesc cheia in contact straight face. de la ce sa fie?thinking
Am mers azi cu masina.am bagat'o in curte am spalat'o si mai tarziu am vrut sa plec cu ea si nu pot sa rasucesc cheia, in cel mai bun caz pot sa o rasucesc o data dar nu si a doua oara pentru a porni motorul straight face.
Pana ajung eu cu ea la un mecanic sa aflu exact ce are, de la ce poate sa fie?raised eyebrows
Precizez ca este cheia de rezerva, cealalta cheie a scapat'o fosta proprietara si nu mai merge straight face.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca nu merge rasucind de volan stanga/dreapta in timp ce dai cheie cel mai probabil este de la contact. Poti incerca daca te pricepi sa dai contactul jos si sa atingi firele si vezi daca porneste masina dar mai mult ca sigur este contactul bine inteles daca este si cheia intreaga sa nu fie vreun dinte rupt sau asa mai departe. Cheie oricum ai bagao in contact trebuie sa mearga deci incearca si cu cealalta muchie a cheii si vezi daca vrea, in conditiile in care pana acum a mers cu cheia de rezerva daca este prima oara cand o folosesti este de vina cheia!

| NotoriusBIG a răspuns:

Ai incercat sa misti de volan stanga/dreapta in timp ce rasucesti cheia in contact?

| Crazygirl_5790 explică:

Cheia este intreaga...si nu este prima data cand o folosesc.
Am chemat un prieten...mi-a blocat rotile si dupa rasucind de volan a mersstraight face dar daca scot cheia si o bag iar nu mai mergestraight face trebuie iar sa blochez rotile.sa misc de volan stanga dreapta si merge straight face at wits' end...

| ovy_2759 a răspuns:

Schimba contactul nu te juca ca poate ia foc, 100 la 100 e defect contactul.