| Gemuse a întrebat:

Salut.
Am și eu un Audi A4 B8 2012 177cp și am dat de o problema foarte aiurea.
Acum vreun am jumate ki s-a aprins martorul de bord pentru presiune prea scăzută.
Am schimbat senzorii de doua ori, Pompa de Ulei nu știu ce garnituri pe la motor dar tot degeaba nu își da nimeni seama ce are masina dacă ma puteți ajuta pentru ca am văzut pe pagina ca au mai fost și alții cu aceiași problema.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Presiune scazuta la ce anume? Vad spui de pompa de ulei, deci s-a aprins la bord o lumina rosie, si arata cum anume? Are forma aia de ibric, ceainic cumva si e rosie?

Cam asa arata becul de avertizare pentru presiunea de ulei.

Treb sa spui despre ce presiune este vorba si cum arata acea lumina, sau simbol aprins la bord.
Ai schimbat sensori, despre ce sensori este vorba?
Spune si tu ceva mai clar, nu stam sa ghicim ce vrei tu sa ne spui.

Daca este vorba despre presiunea la ulei, e doar acea lumina aprinsa la bord, sau chiar este problema reala?

Spui ca ai schimbat sensorii de doua ori.Tu ai mai multi sensori de astia ce indica presiunea?

Eu stiam ca e doar unu singur, dar poate depinde si de masina, nu stiu, doar zic si eu.

-Cind schimbi sensorul ala, trebuie sa deconectezi bateria, altfel risti sa arzi si senzorul nou.
-Dupa ce ai pus alt sensor, trebuie sa resetezi computerul
-Daca ai schimbat senzorul, ai fi putut conecta inainte un manometru si sa pornesti, sa stii daca uleiul are presiune sau nu. Vorbesc de un manometru de asta cu ceas sa vezi, ala nu are cum sa te minta.
-Cabluri, conectii de la sensor spre unde duce, verificate sa nu fie rupte, conectie slaba etc.

Altii au avut alte probleme, ulei putin spre deloc, pompa, senzor defect, etc.

Treb sa spui daca sa mai facut ceva reparatii la motor inainte sa apara problema asta, ce anume reparatii si la ce?

Vina cu detalii, cit mai multe cu atit mai bine.

| vlllaaddd a răspuns:

Presiune prea scazuta?

vezi daca sunt de la roti, poate le mai trebuie niste aer

asa a patit si instructorul meu cu un golf 7

| vlllaaddd a răspuns:

Poate te ajuta si asta

https://www.tpu.ro/......e-aprinde/