| Nelu2801 a întrebat:

Salut, am și eu un golf 5 1.4 tsi, aseară am schimbat ambreiajul și după ce am terminat de pus totul la loc am vrut sa văd dacă se învârt rotile in timp ce e suspendată și surpriza nu se învârt in nici-o viteza, intra in viteza fără sa apăs ambreiajul cu motorul pornit, nu cuplează. Ce ar putea sa fie?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate ai pus un rulment de presiune prea inalt, pentru kitul tau de ambreiaj. Alta idee nu am, trebuie sa dai din nou cutia jos...

| GeorgeCazan a răspuns:

Pai dacă ai schimbat ambreiajul și nu se învârt roțile și întra în viteza fără asa apeși ambreiajul, ce poate sa fie?
Ai pus rulmentul de presiune? Că din ce scrii se pare că e cam lipsă...
Și ce anume ai schimbat? Ca atunci când vorbești de ambreiaj sunt de fapt mai multe de schimbat, gen place de ambreiaj propriu-zisă, placa de presiune, rulment de presiune, poate și volanta. La mașina aia rulmentul de presiune e hidraulic? Dacă da, ai verificat dacă mai ai lichid hidraulic în vas?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GeorgeCazan):

Nu are logica ce spui, rulmentul decupleaza, nu cupleaza. Fara el nu ar avea debreiere. La fel si fara lichid.

| Nelu2801 explică (pentru GeorgeCazan):

Salut am uitat să vă răspund problema era la selectorul de viteze, se rupsese limbuta care selectează viteza.