| iuli12ct882 a întrebat:

Salut, am si eu un scuter kymco dink 50 classic si nu mai are putere, nu mai trage deabi prinde 20 km/h, i-am schimbat setul motor am zis ca poate asta este problema dar degeaba, i-am bagat niste benzina pe care am avut-o intr-un recipient de inalbitor de haine, si cred ca a corodat interiorul la bidonul acela am tinut-o catva timp, pana sa nu bag acea benzina mergea super tragea foarte bine, i-am schimbat si carburatorul tot degeaba, nu are putere nu se tureaza maxim parca nu ar avea aer suficient, ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| CelTimid321 a răspuns:

Pai sa vedem, poate e motorul terminat, incerca sa il secmentezi.
Daca deja ai facut acest lucru, verifica daca cantitatea de oxigen care intra nu este prea mare sau prea mica, daca este prea mare nu are putere, iar daca este prea mica amestecul este prea bogat iar aprinderea nu mai are loc, si iar nu mai are putere.
Daca nici asa nu reusesti ar trebui dus la un mecanic deoarece eu nu pot vedea cum reactioneaza.

| iuli12ct882 explică (pentru CelTimid321):

Ieri i-am pus nou piston-segmentii si cilindru, si degeaba i-am schimbat si carburatorul am zis ca o fi asta problema, dar tot asa merge, parca nu ar avea avea aer destul merge infundat nu se tureaza maxim are 10000 turati, si pe cric deabi se tureaza la 6-7000, iar cu roata pe pamant 5000 turati

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Schimba pompa de vacum (benzina) si furtunele de alimentare, apoi schimba si filtrul de aer.

| iuli12ct882 explică (pentru OldSoul):

Inca ceva axul la motor este stramb si cand il pornesc se aude frecand acesta sa ii ia din putere?

| OldSoul a răspuns (pentru iuli12ct882):

Intr-adevar, posibil sa fie si de aici problema, fiind stramb, probabil si rulmenti de la ambielaj sunt distrusi, si crescand frecarea dintre aceste elemente, da ar putea sa fie redusa viteza, dar totusi nu ma gandesc ca de aici ar fi aceasta problema, ar fi bine daca ai putea sa schimbi axul, nu stiu exact, dar nu e tocmai bine sa mergi cu el in starea aceasta, sau sa schimbi motorul complet, gasesti in 200-300 de lei.
Si eu unul am avut o problema cu un scuter tot chinezesc, mi-s-a stricat filetul la bujie, mai aveam un motor identic si l-am schimbat, pana la urma am vandut scuterul.