| Drîgă_Andrey_2000 a întrebat:

Salut, am un 318d e46 din 2002 cu 116 cai, m47cod motor si vreau sa stiu daca pot sa ii pun injectoare de 330d sau cel putin de 320d. Mai am nevoie de alte modificari sa nu se intample ceva grav la motor?

Răspuns Câştigător
| Ionicaestecher123 a răspuns:

Nu incerca sa ii pui alte injectoare chiar daca este aceași marca de mașină și model, pentru că motorizările diferă și injectoarele de pe 318d sunt gândite sa bage o cantitate mai mica de combustibil fata de celelalte injectoare de pe motoarele 320d, 330d care au diferențe de putere și cm2.
Chiar daca injectoarele sunt controlate din calculatorul mașini sa bage cat combustibil "cere" mașină atunci când este în deplasare. Cu alte injectoare de pe motorizări mai mari s-ar putea sa nu funcționeze în parametrii normali și să de-a erori pe care le poți vedea pe tester.
Fundă?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea te ajută injectoarele. O resoftare ar fi mai ok.