| Adrian1555 a întrebat:

Salut.
Am un bmw 316 ti
Mai exact seria 3 e46 compact.
Benzina
1,8
Dar nu stiu ce tip de motor are.
Daca e turbo sau aspirat.
Cum as putea sa aflu?
Sau daca cineva are habar de masinile astea ....ascult laughing)
Multumesc in avans!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Uita-te la evacuare,dupa evacuare acolo ar trebuie sa fie turbina,apoi de la ea ar pleca spre fata o conducta destul de graoasa spre un radiator montat de regula pe linga far pe acolo, sub far cred.
Asta daca vrei sa verifici tu.
Daca cauti pe net nu stii cum au fabricat aia modelul ala, ar putea sa fi fost unele cu turbina, altele fara turbina, cel mai singur este sa verifici tu, iar daca nu stii la ce sa te uiti reprezentanta stie sigur.

| InOrOut a răspuns:

Uite https://www.car.info/en-se/bmw/3-series/3-series-compact-2002-144655/specs
Are 116 cai crede-ma e fara turbo. Daca avea turbo avea 300 cai. Plus ca daca are turbina se aude acel fluierat de turbina si simti turbo lag-ul. Asta e pe benzina nu-i trebuie turbo.

| relian a răspuns (pentru InOrOut):

Daca motorul ala de 1.8 litri din 2003 cu turbina scoate 300 de cai ma fac popa laughing