| Mihai200009 a întrebat:

Salut, am un bmw e46 318i (benzina) si imi sta mereu martorul de la baterie aprins, tin sa mentionez ca alternatorul si bateria functioneaza perfect. De la ce poate sa fie problema?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"martorul de la baterie aprins...alternatorul si bateria functioneaza perfect"

pe măsurate: 12, 4-12, 6 cu motor oprit și 14V - 14, 4V pornit?

| Mihai200009 explică (pentru sierra1):

Da

| sierra1 a răspuns (pentru Mihai200009):

Adică le-ai măsurat tu și ai VĂZUT/constatat că se incadrează in tensiunile de mai sus?

| Mihai200009 explică (pentru sierra1):

Daca am mentionat ca totul functioneaza perfect, nu e clar ca totul se incadreaza la masurile necesare? Daca ma poti ajuta, ok, daca nu stii nu te mai baga

| sierra1 a răspuns (pentru Mihai200009):

"totul functioneaza perfect... daca nu stii nu te mai baga"

mami, până nu știm TOATE datele nu ne pronunțăm, așa, aiurea că tu bați din picior.
In mod cert problema e la incărcare. Nu ai spus cum invârte, cât e tensiunea in sarcină la pornire șamd. Că tot vorbin de diagnostic.
Am mai putea vorbi dar tu vrei o minune nu informații

| Mihai200009 explică (pentru sierra1):

Mami, vreau o parere de la o persoana care a fost in situatia mea si cunoaste. Oricum, am rezolvat cu informatiile pe care le am oferit, problema fiind un cablu. Multumesc pentru ajutor

| sierra1 a răspuns (pentru Mihai200009):

Deci așa cum bănuiam, NU ai măsurat cu precizie ceea ce ți-am spus. Măsurând ai fi constatat problema mai devreme.

Dar nu-i bai, tu să fii sănătos... și apoi, așa invățăm cu toții. Așa-i mami?