| benga94 a întrebat:

Salut, am un bmw x3 f25 trebuie sa fac schimbul de ulei la bmw.
Îmi cere 600 de euro filtrele și uleiul twin Power de la ei 5w30 la alt service îmi cere 250 dar uleiul e lique moloy tot 5w30. Ce părere aveți? Habar n-am ce sa fac, diferența de preț e destul de maricica

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La un seria 4 isi face unu servisare cu 400 lei. Cauta un mecanic bun cu recenzii bune in google maps mergi si platesti, poti cumpara tu uleiul. LM nu recomand pentru ca are o culoare neagra si zici ca murdareste motorul, mobil 1 e destul de bun. In caz ca stai in capitala e coasta te est mecanici din Youtube pe live

| sierra1 a răspuns:

E o vorbă: fiecare are mașina pe care e in stare s-o intrețină. Așadar dacă ții la ea, dă-i ce-i mai bun!

| Panamax a răspuns:

Eu imi fac singur schimburile de ulei si de filtre.Le comand la Autokarma ulei Liqui Moly 5w30 top tech 4200 longlife III costa 260 lei 5litri iar filtrele Hengst sau Purflux..Cu 400 de lei si 30 de minute intr-o sambata am scapat.
Cu uleiul la cutie automata este si mai haios, la reprezentanta mi-au cerut 1200 lei plus tva 6 litri plus filtru. 144lei litru de ulei special bla bla.sa le las masina o zi ca sa fie rece cand se face schimbul.
Producatorul cutiei recomanda un ulei de 45 de lei.Am ascultat de producator si in 30 de min cu 350 de lei am scapat di de schimbul de ulei la cutie.
Cine are bani de aruncat se duce la reprezentanta iar schimbul il face un pustan de 20 de ani angajat saptamana trecuta, deoarece mecanicii buni ori pleaca ori fac treburi serioase.