| Danescu_Daniel_1999 a întrebat:

Am un chevrolet spark 2006 0.8l nu am Gpl pe ea. Iarna ăsta a cam stat dacă am pornit-o o data la 2 zile. Am verificat joja și îmi unica cu puțin peste min la ulei. Nu am pierderi și nu știu cauza. Precizez ca nu mă prea pricep la mecanică. Și ce ulei îmi trebuie pentru am completa. Ps nu i-am făcut eu schimbul de ulei.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu merita sa dai bani daca nu o folosesti. Cat e peste minim e ok. Se folosesc mai multe tipuri de ulei si in functie de uzura motorului. Odata ce nu stii ce e in motor nu este indicat risti sa-l amesteci cu altceva. In afara de norma de km a unui ulei mai e si perioada de 1 an peste care se recomanda schimbarea lui. Daca incepi sa mergi cu ea vei face un schimb complet, vei sti si cu ce vei completa. Se folosesc 5w30, 5w40, daca e motor mai uzat care consuma - 10w40. Marca si calitatea pe undeva Valvoline, Mobil, Castrol, e si cum te tine punga.

1 răspuns:
| dolceromania a răspuns:

Care e broblema?