| blackmangeorge90 a întrebat:

Am un cielo exclusive 2003 AC si am o problema cu ventilatoarele, pornesc de fiecare data cand pun contactul chiar daca e motorul rece si nu am mai pornit-o de 2 zile.
Mentionez ca imi topeste sigurantele 12 si 14
Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

AC-ul e oprit?
La majoritatea masinilor, cand pornesti AC, pornesc si ventilatoarele de pe radiatoare.
Daca nu e asta, mai poti verifica termocupla, care este situata pe marginea radiatorului de antigel, scotandu-i mufa. Daca nu mai pornesc ventilatoarele cu mufa scoasa, inseamna ca e defecta termocupla. Cumperi alta, si o poti inlocui si tu, daca ai ceva scule. Trebuie sa golesti radiatorul inainte.
Daca nu e una din astea doua, atunci trebuie sa mergi la electrician, sa verifice pas cu pas, de unde vine comanda de pornire a elv-urilor (ac, termocupla, relee sau un scurt pe undeva).

| blackmangeorge90 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

MULTUMESC! de la termocupla a fost.
Mi-a fost de ajutor raspunsul tau