| baciu92 a întrebat:

Salut am un Ford Mondeo 1.8 Benzina an 2001 cu cm3 1798...110 cp. Nu stiu unde sa citesc emisiile si sa le calculez... Poate are cineva masina ca a mea si stie.Multumesc

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La un Focus 2002 diesel, erau trecute emisiile inregistrate la RAR, in cartea tehnica, cand s-a facut omologarea, cam acum un an.
La a mea, s-a facut omologarea in 2008, si nu scrie nici macar norma de poluare, desi s-a platit taxa si la ea... Chiar nu stiu de unde au calculat, poate a fost o foaie aditionala de la RAR, sau au tradus actele nemtesti, si au folosit emisiile omologate de ei. Nu stiu.
Oricum, o idee de emisii gasesti pe www.mobile.ro cautand masini identice cu a ta. In detaliile anunturilor se scrie norma de poluare si cantitatea CO2/km

| K0sti a răspuns:

Cand o sa ai scule de masurat emisii, atunci o sa citesti!

| IonutzMariusz a răspuns:

În talonul emis de Registrul Auto Român.
Dacă ai mașina înmatriculată în altă țară evident scrisul va fi în limba din care provine înmatricularea.
Acasă nu poți afla emisiile deoarece îți trebuiesc scule, unelte, dispozitive, aparate speciale!