| GabiGbr1 a întrebat:

Am un golf 4, 1.9 TDI, si aseara am urcat un deal, cu a 3 a in 3000 de turatii, la un moment dat masina s-a plafonat( nu mai tragea), si s-a aprins "check engine", am tras pe dreapta, am oprit motorul si tot apare, cand am ajuns acasa am scos si bornele si tot nimic... poate ajuta cineva cu un sfat sau o parere, macar pana ajung sa-i fac diagnoza, sa nu mai stau stres, Mersi!

9 răspunsuri:
| Alexandru250201 a răspuns:

Probabil ti s-a infundat EGR-ul

| Radu_Traian_1992 a răspuns:

Salut, ai urcat dealul vu demaraj sau ai schimbat viteza in timp ce urcai dealul? Si normal un deal se urca cu prima treapta sau ii poti da a doua.

| suntserios a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Nu ai permis asa e? Ca altfel nu turnai aberatia cu se urca cu prima treapta ca imi inchipui ca nu urca pe partia de schi cu ea

| Radu_Traian_1992 a răspuns (pentru suntserios):

Buna ziua. Nu am permisdar la mine la sat mai conduc si am si dealuri mari cu masina care merg eu dacaam demaraj urc si cu a patra dar daca merg incet si ii dai prima treapta dupa a doua merge dar cand incerc sa ii dau a treia da sa moara motorul. Oricum am o masina mai praf. De aceea eu ma refeream despre mine poate si el are aceeasi problema. O zi frumoasa.

| Tud0rr a răspuns:

Verifica furtunurile, inclusiv la turbo!

| JustinDlp a răspuns:

Salut, eu am un golf 4 alh, n-am patit asta, probabil trebuia sa o tii mai turata cand urcai, du-o la un mecanic sa-ti spuna parerea lui, dar pagube mai mari de 100-200 de lei nu cred ca sunt, poate chiar deloc

| GabiGbr1 explică (pentru JustinDlp):

O sa ma duc mâine cel tarziu sa-i fac o diagnoza, se se fi infundat egr -ul, nu stiu, eu oricum merg mai sportiv de fel, minim 2500, am citit pe net ca poate fi si capacul de la rezervor si etc.sau poate fi de vina si motorina, nu stiu

| sierra1 a răspuns (pentru GabiGbr1):

Gabitzu, ai verificat uleiul de la motor? E la nivel?

| suntserios a răspuns (pentru GabiGbr1):

Check engine ala se aprinde din multe cauze, de la motorina proasta, la egr si pana la sonda lambda. Nu avem de unde sti