| Star19 a întrebat:

Salut
Am un golf 4 din 99. 1.6 benzina si dimineata cand sunt temperaturi sub 0•C nu vrea sa porneasca.
Bateria este noua
Am fost la un sevice si cand am verificat cu un tester nu a aparut nici o eroare.
Am schimbat si pompa de benzina si tot nu porneste.
Si mai multe chei daca ii dau mereu invarte la fel. Uneori daca o fortez mai mult intr-un final porneste.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/3Iv8okC
Cand eram in armata, si aveam majoritatea masinilor pe benzina, se practica pornirea cu "flambaul". Flambaul era un fel de festila ce se punea la motor. Intreaba un sofer batran de peste 60 de ani!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scuze! Am vrut sa spun la motorinare. Nu stiu unde mi-a fost capul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricum asta nu inseamna ca trebuie sa jignesti. Chestie de 7 ani de acasa.

| rim a răspuns (pentru Salontanul):

Stai nu te aprinde departe de mine gandul de a jigni.am folosit si eu expresii de astea de genul,, bai esti prost, bai esti nebun?,, imi pare rau daca ai intesles altceva.

| Salontanul a răspuns (pentru rim):

Ok dar vezi că asemenea răspunsuri sunt considerate jigniri și se și șterg. Repetate pot duce la blocarea contului și chiar ștergere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nasol, si cu ce ai vrea sa te ajutam?
Curata EGR si clapeta, incearca si cu mufa debitmetru scoasa.
La pompa sper ca s-au curatat contactele si s-a verificat releul, iar filtrul ar trebui inlocuit inainte de sezonul rece, altfel apa oprita de el va ingheta si va actiona ca un dop.

| 4ndr33y a răspuns:

Cam nasol, bezina trebuie sa porneasca repede si la -20.
Filtru de benzina, bujii, bobina de inductie, senzori de aer, altceva n-are ce sa fie.

| Star19 explică:

Am schimbat si uleiul si toate filtrele si tot degeaba.
Doar la buji nu am umblat dar daca ar fi de la bujii ar trebui sa fie problema mereu nu doar de la frig

| Star19 explică:

Intre timp am schimbat si bujiile dar la fel dimineata cand este mai frig tot invarte dar nu porneste, am facut programare pentru a schimba si bobina si fisele dar nu mai reusesc sa o pornesc. Intr-un final a pornit cu greu si la 5 secunde dupa s-a oprit singura. Si de data dupa ce pun contactul si invarte se aprinde si martor ulei (cu rosu)