| Coke2015 a întrebat:

Am un Logan 1.4 2008 si as vrea sa aud si eu niste pareri. Dupa ce merg cu masina si opresc si o las pe liber se aude un sunet la fel cum ar bate un tachet, dar cand calc ambreiajul nu se mai aude, doar cand nu calc ambreiajul se aude. Are 137.000 km, o fi de la ambreiaj/ rulment? Multumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rulmentul s-ar auzi mai tare atunci cand calci ambreiajul, pentru ca atunci preia el sarcina. In multe cazuri poate agata putin cand e masina pe liber si ambreiajul neapasat, iar asta se aude ca un huruit/tacanit/zornait, si nu e neaparat defect, am schimbat un rulment cu gandul ca scap de fenomenul ala, si la fel a facut si cu cel nou, iar ala vechi era in stare perfecta.
Zgomotul ar putea fi si din cutie.

| Coke2015 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles, mersj frumos pentru raspuns.

| laurentiu188 a răspuns:

Nu are nimic defect. Asa fac loganurile pe benzina. Am unul cu 23. 000km si face la fel, zgomot specific unui rulment de presiune uzat.