| danielbalama123 a întrebat:

Salut.
Am un motor de atv și e fisurat și curge ulei si vreau sa îl sudez, ce electrozi trebuie sa folosesc sa îl pot suda?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un sudor profesionist stie ce electrozi se folosesc, numai dupa ce se elimina uleiul tot din rezervor si se demonteaza.

| sierra1 a răspuns:

N-ai folosit soluția despre care vorbeam? sau ai intrebat doar așa... să fie?

https://www.tpu.ro/......colo-este/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde unde e fisurat.
Pe motor ar putea fi un aliaj compatibil cu electrozii de fonta.
Dar fa proba cu magnetul; daca nu prinde, atunci trebuie sudura in argon, probabil cu umplutura de aluminiu.
Exista si electrozi de aluminiu, dar nu am vazut pe nimeni sa foloseasca.

| UserRo10 a răspuns:

Unde curge si ce material este? Daca e baia de ulei si e aluminiu poti suda cu MIG sau Tig si electrod pentru aluminiu. Daca fisura e in bloc de fonta ia-ti adio. De la diferentele de temperatura la cald si rece o sa dea din nou