| danielbalama123 a întrebat:

Salut, am luat recent un atv de 300cc 4t ii curge ulei din motor și are pus silicon sau nu stiu ce și curge pe acolo
Este vreo soluție sa astup fisura la el?
Mulțumesc frumos!

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cel mai sigur se face prin sudare. Dar neaparat într-un atelier auto. Sudura trebuie executata ireproșabil.

| sierra1 a răspuns:

E fisură in blocul motor sau pe la garnituri?

| relian a răspuns:

Daca este blocu ala de aluminiu,poti sa sudezi si tu,doara ai nevoie de electrozi speciali cei gasesti pe net,comanzi un singur stick si o lampa micuta,nu cred ca merge cu bricheta,trebuie ceva nitel mai puternic, o lampa de gaz ceva.
Singura chestie este ca trebuie sa cureti f bine suprafata aia si nu trebuie sa curga ulei deloc si nici altceva.

Pt aluminu is elctroozi speciali, nu-s asa de scumpi si poate suda absolut oricine, este f usor de sudat, cauta pe net si vezi, gasesti video si pe Youtube. Poate sa aiba si gaura ca o astupi cu acei electrozi si o sa tina mai bine decat restul blocului aceaa sudura.

Uite daca poti accesa link-ul asta de mai jos.

https://www.youtube.com/watch?v=n1njyuPBIH0

| danielbalama123 explică (pentru relian):

Unde pot găsi electrozi din aia?

| relian a răspuns (pentru danielbalama123):

Online,ebay,amazon,acolo stiu sigur ca sint.Altundeva nu am cautat, eu de regula online cumpar de pe ebay.Am cautata sa vad ce preturi erau, asta ceva vreme in urma si is si pe ebay si pe Amazon.