| Lau_Lau_1993 a întrebat:

am un opel vectra b si am o problema cu ea nu mai porneste, in ultimul timp mergeam cu ea si cate odata imi dadea in nas si cand era motoru rece pornea mai greu acum nu mai porneste deloc.are cineva idee de la ce poate sa fie? va multumesc!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar putea fi defect socul automat.
La rece, daca socul lucreaza corect, ar trebui sa porneasca mai turata, si sa scada turatia pana la relanti, in timp ce se incalzeste. Daca porneste direct la turatie mica, sta turometrul cam jos si tremura, poate fi de la soc.
De altfel, ar putea fi si clapeta de aer. Du-te la un service pentru diagnoza, s-ar putea sa fie nevoie doar de o curatare.

| Lau_Lau_1993 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu este de la soc pentru ca ea porneste si sta turata un timp, ea facea figuri in mers aveai senzatia ca da se opreasca si isi revenea imediat, si dupa asta nu mai vroia sa mearga deloc aveai senzatia ca nu se alimenteza ca mergea ce merge si apoi nu se mai tura si apoi se oprea dar nu mai pornea...nu stiu ce poate sa fie ma gandeam ca aveti vreo idee dar o sa ma duc sa o bag pe tester sa ved unde ii da eroare

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lau_Lau_1993):

Verifica bine sistemul de alimentare, poate chiar nu se alimenteaza.
Ar putea fi si filtrul de benzina plin cu mizerii, si de la el sa fie.

| Lau_Lau_1993 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa zic si eu ca poate sa fie de la alimentare ori din pompa de benzina nu baga cati bari trebuie