| mtw123 a întrebat:

Salut.
Am un passat b6 2.0 tdi 6 trepte 4motion. Am sesisat astazi ca pedala de ambreiaj este moale cand o actionez si se duce pana la fund, revenind la normal dupa actionare. Sa ma astept ca trebuie inlocuit ambreiajul? Sau este o problema minora?

2 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Da, e posibil ca ambreiajul sa trebuiască înlocuit. E un simptom standard. Mai ales daca mai scoate si suntete sau daca intra mai greu in viteza.

| KovacsB a răspuns:

Problema poate fi de la cilindrul pedalei care trimite presiune in cilindrul receptor care actioneaza placa de ambreiaj.Este un sistem hidraulic care foloseste lichidul de frana.Pentru inceput poti sa inlocuiesti pompa de ambrejaj, este varianta cea mai ieftina daca ai noroc, cea actionata de pedala, precum si lichidul de frana. Daca problema persista trebuie demontat ambreiajul si inlocuit cilindrul receptor care poate fi piesa unica cu rulmentul de presiune.
Dar daca tot demontezi pe acolo sa verifici si starea discului de ambreiaj, placa, volanta poate este nevoie sa fie schimbate. Practic se deschide cutia Pandorei.