| danidni a întrebat:

Salut! Am un passat b6 2006 si vad ca un sfert din cursa ambreiajului e moale cand il calc. Este ambreiajul de vina sau e altă cauza?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi aer pe instalatie sau alta problema de ordin hidraulic.
Mai verifica si pedala, s-ar putea sa aiba un arc, care mai sare de la locul lui.
Ultima varianta cred ca e rulmentul de presiune, sau placa.
Dar cata vreme schimba vitezele usor si pleaca de pe loc fin, nu-ti fa probleme. Ambreiajul se schimba tot, atunci cand incepe sa faca probleme insemnate. Nu are rost sa dai jos cutia pentru defecte care nu te incurca cu nimic.
Daca tot te uiti de arc pe langa pedala, uita-te la tija pompei de ambreiaj (undeva in spatele pedalei), sa vezi daca nu cumva e uda cu lichid de frana.

| floryn1987 a răspuns:

Verifica lichidul de frana. posibil sa ai pierderi pe la conducte.

| darrio2007 a răspuns (pentru floryn1987):

Ce are lichidul de frana cu ambreiajul, măi specialistule?

| TăchelDRG a răspuns (pentru darrio2007):

Lichidul de frana si cel de ambreiaj e acelasi intr-un singur rezervor

| darrio2007 a răspuns (pentru TăchelDRG):

Unde scrie?

| TăchelDRG a răspuns (pentru darrio2007):

Ce intrebare e asta frate, eu stiu ca lichidul de frana si de la pompa de la pedala de ambreiaj e acelasi din acelasi vas, cauta unde vrei tu

| darrio2007 a răspuns (pentru TăchelDRG):

Ok, m-am convins.

| floryn1987 a răspuns (pentru darrio2007):

Despre ambreiaj hidraulic ai auzit?/inteligentule

| darrio2007 a răspuns (pentru floryn1987):

Nu, doar pe lanț.