| Raty a întrebat:

Am un seat ibiza diesel din 96 si porneste foarte greu pentru ca apare in bord martorul spirala de la bujie, am schimbat bujiile si tot asa porneste foarte greu, cred ca este releul de la bujie dar nu stiu care e va rog care cineva care stie sa ma ajute!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Releul sau siguranta?
Inainte de a inlocui bujiile se face un test simplu.
Se ia un fir se pune la plusul bateriei si se atinge fiecare bujie.
Care nu face scanteie este arsa.
Cu un bec se poate proba daca soseste tensiune la bujii in momentul in care pui contactul.

| Raty explică (pentru TrăieşteClipa):

Ms, atingeau 2 fire in bord faceau scurrt si ardeau siguranta de 50!

1 răspuns: