| CătăflorinelXdddd2003 a întrebat:

Salut,am un piaggio free de 49cmc, nu a fost pornit de aproximativ 3 ani. Azi am incercat sa il pornesc dar nu am reusit. Am verificat daca are scanteie si are. Daca ma poate ajuta cineva care se pricepe, ce ar trebui sa-i fac?
Multumesc!

6 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, in tot acel timp s-a depus benzina veche pe jiglere, desfaci carburatorul si arunci fiecare piesa intr-un paharel cu benzina, inmoi bine iar apoi sufli tare mai ales in jiglere, apoi pui carburatorul, conectezi benzina, scoti bujia si bagi un sfert de seringa cu benzina si dai la pedala, imposibil sa nu porneasca

| CătăflorinelXdddd2003 explică (pentru DaniTDCI):

Pun benzina pe bujie?

| DaniTDCI a răspuns (pentru CătăflorinelXdddd2003):

Nu, scoti bujia si cu o seringa bagi putina in gaura unde intra bujia, apoi o pui la loc si dai pedale

| CătăflorinelXdddd2003 explică (pentru DaniTDCI):

Am incercat, i-am curatat si craburatorul i-am suflat jiglerele, tot nu vrea, ce ar putea fi cauza?

| DaniTDCI a răspuns (pentru CătăflorinelXdddd2003):

Daca ai facut cum am spus eu si nu a avut efect, atunci mai mult ca sigur bujia defecta sau in cel mai rau caz, aprinderea, degeaba iti da scanteie daca nu o da la momentul potrivit sau la intensitatea ei normala

| CătăflorinelXdddd2003 explică (pentru DaniTDCI):

Eu totusi cred ca carburatorul e de vina