| User23434 a întrebat:

Salut, am un piaggio sfera care nu porneste. Imi puteti spune ce sa fac sa-l pornesc? Lasati un raspuns pentru detalii.

3 răspunsuri:
| Marcu_Stefan_2001 a răspuns:

Ar fi mai multe lucruri pe care le poți face...
-Poți scoate bujia, o poți verifica dacă da scânteie, o scoți afara o cureți
-pui bateria la un redresor ceva mai puternic și ii dai la automat
-poți baga benzina în capul pistonului
-ii dai la pedala pana când vezi ca da ceva semne de pornire
-dacă ai soc electronic uitate dacă acesta funcționează și aceasta ar putea fi o cauza
Cam astea mi-au venit pe moment, succes!

| User23434 explică (pentru Marcu_Stefan_2001):

La automat nu vrea si nici la pedala, bujia are scanteie si am curatat-o, am bagat si benzina in piston si tot nu vrea. Soc electric are si m-am gandit ca ala e stricat pentru ca nici nu prea intra benzina in piston(i-am dat la pedala de am abosit si la automat si bujia de abia se udase) si cand i-am baga benzina in piston nu a dat semn de pornire deci am sa incerc cu alta bujie. As vrea sa stiu cum verific daca socul electric functioneaza sau nu?

| Marcu_Stefan_2001 a răspuns (pentru User23434):

Nu știu sa îți spun cum sa îl verifici, dar pot sa spun sa fi atent, ai grija sa nu îl strici fiindcă unul original este destul de scump și nu prea găsești, alea de China nu merg, am avut și eu aceeași problema, o sa fi nevoit sa îți iei alt carburator, deci atenție!