| IulianOvidiu a întrebat:

Salut, am un prieten are buget 2000 de euro pentru masina. Cam care ar fie cea mai buna alegere masina diesel dintre urmatoarele: Audi A4, BMW 320, Dacia Logan, Opel Astra, Ford Focus, VW Golf si Passat, Skoda Octavia, Seat Ibiza si Renault Laguna. Vreau sa stiu cam care masina are costuri de intretinere mai mici, taxe mai mici, consum mai mic dar si calitate cat de cat ok.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar nu inteleg la un buget de 2000euro ce cauta bmw si audi in lista.

Loganul va fi cea mai buna afacere si cea mai ieftina masina la intretinere

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dintre cele expuse, numai Loganul se incadreaza in buget, daca vorbim de masini dupa 2000.
La Logan piesele sunt foarte ieftine, cu exceptia motorului.
1.5 dci e singurul motor diesel de pe Logan, si e foarte pretentios la motorina. Daca primeste motorina proasta si nici nu e condus ca la carte, se duce injectia si costa mult reparatiile. Un al doilea mare dezavantaj al Loganului este confortul si stabilitatea. Scaunele la Logan 1 sunt foarte incomode, la facelift sunt mult mai ok. Insa suspensia este foarte prost gandita, nu amortizeaza denivelarile, si e si foarte instabila, derapeaza imediat sau intra in balans.
Dar ca masina de oras, Loganul este foarte bun. Eu am 1.4 mpi si sunt multumit de el, desi nu il pot compara nici cu unele masini din anii '90.

| IulianOvidiu explică (pentru suntserios):

Omul mi-a spus toate variantele ce ii plac...Acum ramane de vazut

| Alexia26 a răspuns:

VW Golf