| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, am un renault clio 1.4 benzina 98cai. Intrebarea mea este daca merge tunat si pana la ce putere si cat ma costa?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din ce an e?
Motoarele 1.4 8V de la Renault au avut 75cp; Softul pe care il ai tu, deja e destul de agresiv. Nu cred ca mai poti castiga putere din soft, fara riscuri.
Deci, tuning la motor nu poti face in siguranta, dupa mine. Daca mai vrei putere, la aproape 100cp din 1.4, mai poti plusa doar cu turbina. Asa castigi putere considerabila, dar nu stiu daca apuci 50. 000km fara sa se rupa ceva in motor, si asta daca faci modificarile corect, iar la condus tii cont ca ai sub capota un motor suprasolicitat.
Nu iti pot spune costuri, ca nu ma ocup cu asa ceva.
In rest, la aspect poti face multe modificari la Clio, indiferent ce generatie ar fi, poti pune sisteme audio si multimedia, si multe altele.
Spune mai multe despre masina, si cam ce ti-ai dori, daca vrei niste informatii mai precise (costuri, necesar de piese).

| ZAsiral a răspuns:

Scoate ac ul de pe cureaua de accesorii.o sa iti dea in jur de 10-20 cp

| 13 a răspuns (pentru ZAsiral):

Fara suparare, dar daca nu pornetsti AC-ul nu fura deloc din putere. Iar daca il pornesti, e echivalentul de a merge cu geamurile deschise la 70/h. Ca sa scoti 10 cai putere in plus din motor trebuie sa investesti relativ mult. Iar ca sa scoti 20 trebuie sa investesti si mai mult. Nu e ca la aprozar, ca iti cuperi 2-3 kg de mere. Cand fiecare cal putere necesita bani, munca si prezinta unele riscuri, crede-ma pe cuvant ca sti exact cati cai iti ofera o modificare.