| ANONIMOO000000OOOO00000OOOO0000 a întrebat:

am un scuter baotian din 2008 are 3000 km reali si set motor de 80 cc azi am mers cu el cam 30 min si a dat un rateu si s a oprit am incercat sa il repornesc si la pedala si la automat si nu vrea. vreo parere? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Arezki a răspuns:

Din experienta mea eu zic sa verifici daca iti functioneaza bujia apoi alimentrarea iar in cel de al III -lea rand sa verifici daca nu cumva a sarit de la punct distributia e posibil sa fi sarit daca ai mers cu el timp de 30 de minute in turatie mare sau chiar poti sa ai si ceva segmenti de schimbat. Supra-turatia omoara orice motor

4 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

S-a ars cdi. Vezi daca da scanteie. Sper sa nu fie magnetoul ca ala e greu de extras afara, trebuie gheara cu 3 brate. Oricum cdi se arde cel mai frecvent verifica ala.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Cdi china - 10 lei, cdi kymco - 200 lei happy atata si tin piesele chinezesti

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Http://www.racing-planet.ro/......S-50CCM-4T http://www.racing-planet.ro/......I-China-4T la orice motor merge orice cdi da ca sa vezi diferenta

| blAster85 a răspuns:

Pai primul lucru vezi bujia, vezi carburatorul, daca ajunge benzina(sa nu ajunga multa)si daca e ok totul pana acum, desfa chiuloasa si vezi valva/ele.