| Denila123 a întrebat:

Salut, am un scuter care rasufla pe la chiloasa, cat as strânge prezoanele tot răsufla, ce ar putea avea, e in 2 t?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este stransa cum trebuie. Schimba garnitura cu una originala.

| Denila123 explică (pentru darrio2007):

Ok, voi cumpăra o garnitura noua, ar trebui sa cumpăr si o khiuloasa noua?

| darrio2007 a răspuns (pentru Denila123):

Nu neaparat. De obicei garnitura de chiulasa face probleme in asemenea cazuri.

| Denila123 explică (pentru darrio2007):

Mersi

| darrio2007 a răspuns (pentru Denila123):

Pentru putin.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Multe motoare in 2T nu au garnitura la chiulasa deloc.
Eu am pus mereu macar o foita subtire de tabla/aluminiu, decupata perfect pe marginea cilindrului, si nu a suflat nici una.
Poti pune chiar si staniol (nu glumesc).

| Denila123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am garnitura de tabla, da tot rasufla

| DaniTDCI a răspuns:

Rasufla de oarece nu are garnitura, cumpara-i una sau pune un strat subtire de silicon rezistent la temperatura

| Denila123 explică (pentru DaniTDCI):

Are garnitura, da răsufla pe lângă ea, OSA încerc cu silicon sa vad cum se va comporta

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Denila123):

Garniturile de chiulasa (si nu numai) sunt de unica folosinta.
Dupa ce ai strans-o o data, e aproape inutila, daca desfaci chiulasa din nou.
Ori faci garnitura dintr-o foita subtire de tabla/aluminiu, ori cumperi garnitura noua.
Ca reparatie rapida, ai putea sa iei garnitura actuala, si sa ii faci doua garnituri de completare pe ambele parti, din folie de aluminiu (din alea folosite la protectia aragazului).

| IIIshaneIII a răspuns:

Eu la scuerul vechi a folosit silicon negru de la ceresit pentru etansare si a fost foarte bun, totusi recomand sa iei garnituri e maxim 20 lei un set pentru tot motorul

| Denila123 explică (pentru IIIshaneIII):

Pai si nu se arde siliconu

Răspuns utilizator avertizat