| Bl0w a întrebat:

Salut.Am un scuter de 50 cmc si nu mai porneste la automat.Cand vreau sa il pornesc incepe sa caraie electromotorul(cred).Am incarcat bateria crezand ca ea e de vina,am incercat iar sa il pornesc la automat, a invartit vreo 5-6 secunde dupa care iar a inceput sa caraie.La pedala porneste fara probleme.Ce ar putea fi,bateria,electromotorul, face un scurt?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la electromotor vine problema, bendixul ramane agatat pe volanta. Necesita atentie maxima si cat mai repede! Face zgomot, deoarece electromotorul se invarte la curent, de obicei, cam la 300-350 de rpm. Cand motorul porneste, il invarte din start la peste 800 de ture.

| Bl0w explică (pentru mgtow):

Nu e faza cu bendixul pentru ca nu ramane agatat.L-am luat jos dar si fara bendix tot caraie ceva pe acolo.Am pornit motorul, cu bendixul luat jos, l-am turat si i-am dat la automat...cand e turat motorul electromotorul se invarte, cand e la relantiv nu se mai invarte ci caraie.

| ombladon a răspuns:

Daca se aude ca electromotorul se invarte, atunci ti s-a dus bendixul.

| Seepty a răspuns:

E din cauza bujiei pentru ca e uzata, cumpara una noua la fel ca cea vechie.

| ombladon a răspuns (pentru Seepty):

Einstein,daca s-a dus bujia, atunci de ce porneste la pedala?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Alimenteza-l de la o baterie de masina, cotrolaza releul de pornire, tensiunea pe iesie 12 v, daca tensiunea la iesirea din releu este buna, doar elctromotorul mai ramane problema! Mai exista si probabilitatea ca bateria de pe scuterul tau sa fie mai veche si nu mai inmagazineaza curentul de incarcare, de aceea ti-am spus sa faci verificarea cu o baterie de masina!