| Mariuuss a întrebat:

Salut, am un scuter in 2T nu mai pornea, erau segmentii de vina, am pus unii chinezesti, nu m-au tinut 2 zile, acum porneste la a 3-4 pedala si nu are nici pic de forta, nu pleaca de pe loc, am acceleratia la maxim dar de abia se invarte roata, nu are forta!

Mecanicul a zis ca s-au dus segmentii si ca trebuie sa-i iau segmenti de firma (Malossi ), asta o fi cauza?

14 răspunsuri:
| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

I-ai un piston cu segmenti cu tot de la malossi, e fff bunwinking...de aceea nu ai compresie...alea chinezesti nu sunt bune de nimic

| alexmircescu13 a răspuns:

Cred ca mecanicul are dreptate, pierzi compresie si (logic) motorul nu mai are putere.

| Mariussss14 a răspuns:

Incearca sa schimbi si pistonul

| dru1darius a răspuns:

Am o intrebare pentru tine, cand ai cumparat pistonul si segmenti, iai cumparat mai ieftini din motive financiare, sau cel care ti le-a dat a garantat ca sunt o calitate foarte buna si nu trebuie sa iei ceva mai scump?

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

Frate am cilindru malossi 70cc, piston malossi, mecanicu a spus ca nu are nimic pistonu, decat segmenti sunt de vina!

| Mariussss14 a răspuns (pentru Mariuuss):

Cumpara si segmenti malossi!

| sergiu1s a răspuns:

Sall daca pui scuteru pe cric are turatie roata
?

| popavlm a răspuns:

Spune-i mecanicului sa se impuste singur. daca erau dusi segmentii nu mai pornea nici cu rugaciuni. regleaza carburatorul cum trebuie si ai grija cu uleiul sa nu fie prea mult. bafta

| Mariuuss explică (pentru popavlm):

Si mai precis ce sa reglez la carburator? a fost curatat, spalat de mecanic! acu eu ce sa-i fac?

| popavlm a răspuns (pentru Mariuuss):

Ai amestecul prea bogat. incearca sa inchizi de tot jiglorul si da-i 2 ture si jumatate inapoi. spre ex al meu mere cu jiglorul aproape inchis, asta mai depinde si de carburator

| Mariuuss explică (pentru popavlm):

Eu nu bag prin amestec am rezervoare separate! mecanicu are scuter exact ca al meu si a zis ca a pus jigleru de la a lui pe al meu ca al lui e de 70 si ca sa fuga mai tare a mea! mo fii pacalit cu jigleru, dar eu ii zic sa mi-l faca ca la carte carburatorul cand o veni!

| popavlm a răspuns (pentru Mariuuss):

Ba baiatule tu esti tare de cap ca magaru de *****. amestecul de aer si carburant este prea bogat, nu are treaba cu uleiul.

| Mariuuss explică (pentru popavlm):

Aaa, scuza-ma dar nu sunt asa priceput, eu la filtrul de aer am buretele gaurit! si mi se pare k carb il am la 3 ture! nu mai stiu exact.

| Catalin_Olariu_1993 a răspuns:

Frate dac pui pistonul cinezesc pe cinlindru malosii nu o sa mearga nici o data bine ca si eu am facut asa ca u si nu mia merss si euu am tot malosii