| Mariuuss a întrebat:

am si eu un scuter Honda Sky in 2T, i-am schimbat segmentii pentru ca nu mai pornea, n-am mers 50 de km ca iar s-a stricat, acu il pornesc il turez la maxim dar nu pleaca dupa loc, nu are nici pic de forta, dabea se invarte roata, si cand iau mana dupa acceleratie moare motoru, scoate si mult fum!

care o fii cauza? mi s-a spus ca trebuie schimbat segmentii iar dar sa fie malossi, rulmentii si semeringurii! asta o fii cauza?

Răspuns Câştigător
| dru1darius a răspuns:

Daca scoti filtru de aer, mai pleaca motoru dupa loc la fel de bine ca si cu filtru, daca semeringurile nu sunt puse bine, trage aer fals, adica mai mult aer in carter, benzina putina aer mult

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

A venit mecanicu la mine si mi-a zis ca s-a dus segmentii pentru ca sunt chinezesti
, mi-a zis sa cumpar segmenti malossi! dar de unde nu stiu! sad

9 răspunsuri:
| Mariussss14 a răspuns:

Sunt gata segmenti, pistonu sau cilindru sau nu ai compresie daca il pornesti la pedala

| dru1darius a răspuns:

Verifica semeringule, poate nu leai pus bine, daca trage aer fals nu poate pleca

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

Pai si din cauza la semeringuri nu poate pleca? deci pur si simplu nu se misca dupa loc!

| dru1darius a răspuns:

Pai de ce ai pus china, economisesti cativa si dai dublu cand se strica

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

Am dat comanda de segmentii malossi, sper ca scuterul sa isi revina la viata big grin

| iulyqtzu a răspuns:

Daca se tureaza la maxim cum se tura cand era bun nu is segmenti de vina. dar daca porneste foarte greu si nu se tureaza... ia si schimba totul.segmenti piston si blocul motor.si daca se tureaza calumea... posibil sa fie ceva de la fuliile de la curea. fulia din fata mai exact.

| Mariuuss explică (pentru iulyqtzu):

Nu creed ca are treaba fulia, nu are forta nu pleaca dupa loc, am setu 70cc malossi

| Adi_Barosanu_Burac_1985 a răspuns:

Vezi ca ti s-a dus zimti de la tamburde la tractiune sau ros si de aia nu pleaca