| Mariuuss a întrebat:

Salut, am un scuter 2T il pornesc la a 4-5 pedala, dau acceleratia la maxim si dabea se invarte roata, nu are putere!, o fii compresia (segmentii)? scote fum in exces care inainte dabea vedeam fum, si daca iau mana dupa acceleratie moare motoru.

care e cauza?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Nu man. din cauza uleiului scoate atata fum.ca nu trage si nu tine relantiul e din cauza carburatorului care e prost reglat.

14 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Ce fum scoate, man? ca poa' sa fie fum de ulei sau fum din benzina. daca ''moare'' la relantiu, inseamna ca ai carburatorul prost reglat.[prea multa benzina in amestec].

| Mariuuss explică (pentru a1doru):

Scaoate mult fum alb, mecanicu mi-a scos carburatorul la curatat la spalat in benzina si la pus la loc, mentionez ca acum am segmentii chinezesti in el! sad si setu este 70cc malossi si pistonu tot malossi! dar de ce nu mai are putere? nu se misca din loc!

| a1doru a răspuns (pentru Mariuuss):

N-are nimic ca are segmenti chinezesti.''mecanicul'' ala nu a reglat carburatorul cum trebuie.in plus cred ca ai bagat prea mult ulei in amestec.[daca nu cumva are pompa de ulei]

| Mariuuss explică (pentru a1doru):

Pai si din cauza asta nu pleaca din loc, nu are putere?

| Mariuuss explică (pentru a1doru):

Am uitat sa mentionez, am pompa de ulei, bag benzina si ulei separat!

| a1doru a răspuns (pentru Mariuuss):

Pai insemna ca atunci cand a umblat ''meseriasu'' la carbelitor, o fi umblat si pe la cablu de la pompa[ca e impreuna cu ala de acceleratie]si iti baga ulei prea mult.

| Mariuuss explică (pentru a1doru):

Pai stai ca nu inteleg daca baga ulei prea mult, nu mai are compresie, putere?

| a1doru a răspuns (pentru Mariuuss):

Nu man. din cauza uleiului scoate atata fum.ca nu trage si nu tine relantiul e din cauza carburatorului care e prost reglat.

| DeejayAndr3y a răspuns:

Pai e din cauza ca l-ai inecat. Ai stricat motorul din ce ince o sa se strice si mai rau. Du-l la un mecanic. Asculta-ma ca asa facea si la un vecin si nu la dus la mecanic si s-a stricat singur. hai sa trecem la oile noastre, deci este inecat motorul, s-au vezi la segmenti si sa ii schimbi garnitura. Dar cel mai probabil este cu inecatul motorului.
Numai bine!

| Mariussss14 a răspuns:

Ai pus prea mult ulei si nu mai poate sa arda bujia benzina

| Mariuuss explică (pentru Mariussss14):

Unde sa pun prea mult ulei in rezervor? k eu nu fac prin amestec

| Mariussss14 a răspuns (pentru Mariuuss):

Cumparati segmenti si piston malossi noi!
Si eu am avut un scuter si imi pornea la 20pedale dabia dupa ce l-am forjat

| alexTT a răspuns:

Da trebuie sa ii segmentezi motorul si sa ii schimbi garnitura.

| 29081997 a răspuns:

Cand dai la pedala are compresie(merge greu pedala)? vezi si bujia

| wallg a răspuns:

Ai putea incerca sa cureti filtru de aer.sau verifica bujia sau bobina de inductie big grin