| Alexandru_Deian_2001 a întrebat:

Salut am un scuter yamaha jog r 50cc 2t si de un timp nu mai merg:farul semnalizarile si pozitia tin sa precize ca am baterie noua dar nu stiu de unde ar putea fi pe undeva pe la fire dar habar nu am daca ma poate ajuta cineva.

Răspuns Câştigător
| alexwahl a răspuns:

Poate nu au masa. Cum s-a intamplat?

| Alexandru_Deian_2001 explică (pentru alexwahl):

Azi am desfacut magnetoul si am observat pe oala acea mult praf intarit la curata si am dat acele fire cu spray pentru contact si maine voi incerca sa vad daca merge crezi ca de aia nu mergea si am uitat sa precizez ca pozitia ardea foarte slab inspre deloc eu m-am gandit ca este de la acel praf.

| alexwahl a răspuns (pentru Alexandru_Deian_2001):

Asa de la distanta mi-e greu sa te ajut. Undeva ai o intrerupere, daca bateria are curent si becurile nu se aprind.Praful acela poate sa fie ca o rezistenta puternica, care sa nu lase curentul sa circule, iar daca consumatorii nu au destula energie, nu vor functiona bine sau chiar deloc.Cum ai constatat ca nu mai merg becurile? Ti s au oprit din mers?

| Alexandru_Deian_2001 explică (pentru alexwahl):

Scuterul este a varului meu iar el mergea la pescuit pe câmp bine asta mai putin important acum 3zile mia pornit pozitia si farurile l-am turat si sau stins din nou.Am mai obs ca este ruginit potin magnetoul adica unde sunt acele sârmulite.

| Alexandru_Deian_2001 explică (pentru alexwahl):

Am gasit problema era la magnetou era ruginit si murdar multumesc ca ai raspuns la intrebare

| alexwahl a răspuns (pentru Alexandru_Deian_2001):

Ma bucur ca ai rezolvat problema.

6 răspunsuri:
| Catalin346 a răspuns:

Verifica instalatia electrica si butoanele. Sa nu fie afectate de timp