| TbW a întrebat:

Salut. Am un subwoofer Edge de 900 W cu stație in el.
Până azi dimineață a mers bine și când l-am pornit astăzi a intrat în protecție și după s-a aprins iar becul verde și nu se mai aude decât huruie încet...

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A murit... De ras. laughing
Cheama un electronist priceput sau du-l la service!

Un subwoofer de 900W se foloseste in aer liber, la concerte pentru mii de oameni.
Daca-i dai drumul in casa sau in masina, in cateva secunde te surzesti, dar poti sa si mori din cauza hemoragiilor interne!

| TbW explică (pentru Bula):

Hai să râdem happy
Caută subwoofer Edge 900 W și nu mai vorbi prostii. happy

| Bula a răspuns (pentru TbW):

Hai sa plangem
Cauta formulele de calcul pentru amplificatoare si boxe audio, respectiv ce inseamna putere "RMS" in comertul pentru prostime!
Taie un 0 (zero) si gasesti puterea maxima suportata pentru maxim 1 minut (adica 90W), iar puterea electrica de iesire a amplificatorului audio la care este conectat poate fi de maxim 30W.

Daca ar avea 900W reali, atunci cablul de alimentare electrica de la 12V ar trebui sa suporte minim 100A, cablu a carui grosime este cat degetul, iar bateria noua al masinii s-ar descarca in mai putin de un sfert de ora.