| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am voie să pun pe stopuri si faruri folie închisă la culoare?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu, nu stiu cum trece codul rutier pe langa urechile unor soferi de pun intrebari de genul

| Cristiaan232 a răspuns (pentru suntserios):

Am 17 ani nu sunt sofer, doar vreau sa aflu. Romanie penală.

| sierra1 a răspuns:

Legea din România spune că orice modificare adusă sistemului de iluminat al mașinii este considerată contravenție și se pedepsește. Circulația pe drumuri cu un automobil al cărui sistem de iluminat a fost modificat se sancționează cu reținerea certificatului de înmatriculare. Acum, parcă luminile frumos colorate și neomologate nu mai sună plăcut. Dacă vreți să investiți în iluminat, atunci îndreptați-vă atenția doar către sistemele omologate. Acestea sunt mai scumpe, însă nu vor atrage după sine problemele amintite.

| Cristiaan232 a răspuns (pentru sierra1):

Păi de ex vreau sa pun pe stop uri folie fumurie, aceasta trebuie omologată?

| sierra1 a răspuns (pentru Cristiaan232):

Nu atât folia cât acțiunea în sinea ei.

| PsihoSex a răspuns (pentru Cristiaan232):

Si care ar fi logica sa pui folie fumurie?! Sa se vada mai prost si de la mai mica distanta?! Un prieten a primit 2500 amenda doar pentru ca a pus folie pe geamurile interioare la un minibuz.

| mihai69 a răspuns:

Normal că nu, dar asta nu te va descuraja, corect?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu ai voie.
Cunosc cazuri recente, in care s-a retinut certificatul de inmatriculare, si s-a dat amenda.
Pentru recuperarea certificatului, faci o vizita la RAR.

| OldSoul a răspuns:

Daca nu iesi cu masina pe drumurile publice, poti sa-i dai jos si farurile, si stopurile, sa faci ce vrei tu.
Daca iesi pe drumuri publice, nu ai voie sa pui folie, si nici sa le vopsesti/lacuiesti.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu ca legea interzice asta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Un papagal-femela care miauna ca o pisica in calduri poate fi "fugarit" de motan? cam asa si cu folia ta.winking laughing

| AndreiMarin499 a răspuns:

Din cate stiu eu nu este voie...singura exceptie fac stopurile inchise la culoare din fabrica.

| tottoshi a răspuns:

Nu.

| CristianAndrei16 a răspuns:

Pe faruri nu, pe spate se poate dar foarte putin inchise

| suntserios a răspuns (pentru CristianAndrei16):

Unde scrie in lege ca ai voie doar foarte putin? Chiar sunt curios cum defineste legea "foarte putin" ul asta

| CristianAndrei16 a răspuns (pentru suntserios):

Nu scrie dar zic foarte putin ca in cele mai multe cazuri nu te opreste

| suntserios a răspuns (pentru CristianAndrei16):

Deci daca nu scrie inseamna ca nu ai voie deloc. Simplu