| RtzsA a întrebat:

Salut, am zgariat o masina în Germania, a venit politia și a rămas sa ii dau asigurarea, problema este ca eu am deschis un dosar pe aplicație la City Insurance claim, au trecut 10 zile și nu am primit nici un răspuns.
Ce ziceți, sa deschid o petiție la ASF, în curând asigurarea îmi expira și îmi este frica sa nu ma refuze, în timpul accidentului era plătită, dar la cât aștepți dupa ei expira și mama ei, și nu as mai dori sa iau de la ei.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Contacteaza asigurarea si politia sa dai amanunte despre problema

Bula
| Bula a răspuns:

Nu conteaza daca-ti expira asigurarea.
Tu trebuie sa ai dovada - inclusiv tiparita! - ca ai avut asigurare la momentul evenimentului.

| Digikey a răspuns:

Se descurca asigurarile intre ele.Nu ai tu treaba.

| christall a răspuns:

Suna la ei, nu mai astepta.

| Asigurari a răspuns:

Salut,
1.Atata timp cat constatarea s-a facut intr-un moment in care tu avea asigurarea valabila, nu conteaza cand se rezolva dosarul.
2. Daca tu aveai polita valabila si tara respectiva era acoperita de cartea verde, tot ce aveai de facut era sa le prezinti documentele. De restul se va ocupa firmele de asigurari.
3.Singurul lucru pe care o sa-l resimti o sa fie clasa de bonus malus de pe viitoarea polita rca. Tariful o sa creasca avand in vedere ca acea clasa o sa iti scada.
Cat o sa creasca pretul? Detalii aici: https://www.asigurare-rca.ro/clase-bonus-malus