| feliciazavoraru a întrebat:

As vrea pe viitor sa devin psiholog! Ft tare vreau! Dar nu stiu cum sa incep sa invat chestile astea! Sa ajut oamenii... ceva sfaturi*?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să urmezi cursurile Facultății de Psihologie. Între timp poți merge la biblioteca din orașul tău și citește cărți de psihologie.
Succes.
Pa, pa.

| DakotaRoyse a răspuns:

În primul rând trebuie să te fii născut cu răbdare, cu plăcerea de a asculta, cu empatie, cu altruism.
Dacă ai calităţile astea, poţi începe să studiezi psihologia. Dar apropo, ţi-aş sugera să începi cu lucruri simple. Caută pe net de exemplu, cum să consiliezi un cuplu happy Sau un copil care nu ascultă de părinţi. Chestii practice. Nu te băga cu capul în temperamente şi procese psihice, că o să te sperii.

| aumih16 a răspuns:

Da deci trebuie sa urmezi cursurile facultatii de psihologie sau poti citi o carte de psihologie la fel cum zic si celelalte persoane asa devii psiholog e bine ca vrei asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pentru inceput ar trebui sa cunosti personalitatile oamenilor si cum sa lucrezi cu fiecare si cum sa le recunosti.

| schmoll a răspuns:

La fel imi doresc si eu..deja am citit psihologie..si incerc ce citesc sa aplic in viata de zi cu zi

| nikol a răspuns:

Cel mai bine ai citi o carte de psihologie si dupa aia poti experimenta pe prietene sau cineva cunoscut sau necunoscut.